10:40 pm - Tuesday November 13, 2018

Conducerea Coronei ia calcul doar varianta calificării în „sferturile” EHF

174 Viewed Stiri Brasov 0 respond

Corona a pierdut duminică, scor 22-21 (9-10) manşa tur cu HCM Roman, din optimile de finale ale Cupei EHF, returul urmând a se disputa pe 17 ianuarie, de la ora 15.00, în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi”. În ciuda eşecului de acum două zile, conducerea echipei se arată încreztoare în şansele de calificare în „sferturi”, dacă fetele vor avea o determinare bună şi dacă din joc vor fi eliminate ratările ratările din situaţii clare de gol. „La Roman a fost un joc spectaculos, în care fetele s-au implicat foarte tare iar acest lucru s-a văzut în determinarea pe care au avut-o pe teren. Chiar dacă au pierdut la un gol, au fost multe momente cu handbal frumos. A funcţionat bine apărarea, dar şi poarta a avut momente în care s-a remarcat, iar asta fără doar şi poate intră la plusurile acestei partide. Ca parte negativă, nu am cum să nu remarc multiplele ratări din situaţii clare de gol, precum şi jocul mai slab pe extreme şi cu pivotul. Dacă s-ar fi jucat mai mult şi pe aceste posturi, atunci probabil ca altfel ar fi stat lucrurile pe tabelă la finalul partidei”, a declarat preşedintele secţiei de handbal de la Corona, Ioan Preda (foto). Oficialul braşovean consideră că şi în condiţiile în care echipa a pierdut la un gol la Roman, poate obţine calificarea în returul de la Braşov. „Nu va fi un meci uşor, asta e clar. Cu siguranţă, HCM Roman va veni determinată să îşi joace şansa la calificare, dar nu se pune problema să luăm în calcul altă variantă decât victoria. Am mare încredere în întreaga echipă că va pregăti acest joc exact aşa cum trebuie pentru a obţine calificarea în turul următor. Sperăm să avem o sală la fel de plină cum a fost la Roman şi o atmosferă care să le împingă pe fete de la spate. De altfel, se ştie că la Braşov, noi mereu am avut în public, al optulea jucător. Tot ce ne dorim, este ca la final să îi facem fericiţi şi să sărbătorim împreună o calificare în sferturi”, a mai precizat Ioan Preda.

sursa: bzb.ro

Don't miss the stories followStiri din Brasov de ultima ora and let's be smart!