1:59 am - Monday February 19, 2018

Ana Botezatu (CSM Brașov) campioană națională la sabie copii

113 Viewed Stiri Brasov 0 respond

Zilele trecute Sala de Scrimă „Ana Pascu” din București a găzduit Campionatul Naţional de scrimă copii, arma sabie.

Micii sabreri braşoveni au reuşit să urce pe podium cu medalii de aur şi bronz.

La întrecerile probelor individuale de sabie feminin, programat luni, 19 iunie, la categoria de vârstă 12-13 ani, medalia de aur și titlul de campioană națională au fost cucerite de către Ana Botezatu, de la CSM Brașov, care a învins-o în finală, cu 10-4, pe Denisa Șerban, de la CSA Steaua București.

Tot în „Sala de Scrimă „Ana Pascu” din București, pentru al doilea an consecutiv, sabrerii de la Corona Braşov au reuşit să obţină o clasare pe podium, la categoria 8-9 ani. Sabrerul Luca Mărginean, sportiv antrenat de Lucian Goicea şi Mircea Manciuc, a obţinut medalia de bronz.

Alţi doi sportivi participanţi de la Corona, Noah Manea s-a clasat pe locul 14 în vreme ce Mihai Netcu a ocupat poziţia 16 în clasament.

În zilele următoare se vor desfăşura şi întrecerile de spadă şi apoi floretă, la care clubul Corona are sportivi înscrişi.

sursa: Ana Botezatu (CSM Brașov) campioană națională la sabie copii by newsbv.ro

Don't miss the stories followStiri din Brasov de ultima ora and let's be smart!